close

Ambasador

 

 

 

Adam Burakowski

Ambasador  Rzeczypospolitej  Polskiej w Indiach, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu, na Sri Lance, Malediwach i w Afganistanie

 

            Ambasador Adam Burakowski jest doktorem habilitowanym nauk społecznych, profesorem nadzwyczajnym Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz wieloletnim pracownikiem mediów publicznych. Od młodości związany z Indiami. Jest absolwentem Liceum im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Historia, Studium Europy Wschodniej). 

 

              W Instytucie Studiów Politycznych PAN pracuje od roku 2004 r., gdzie zatrudniony był początkowo jako asystent, potem adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Zakładzie Azji i Pacyfiku, a obecnie jako profesor nadzwyczajny.

 

              W latach 2006-2017 pracował w Polskim Radiu zajmując się kontaktami z zagranicą. Od 2012 r. reprezentował Polskie Radio w Europejskiej Unii Nadawców, gdzie od 2013 r. pełnił funkcję Koordynatora Grupy Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2007-2017 był koordynatorem finansowanego przez Komisję Europejską projektu radiowego Euranet.

 

             Ambasador Burakowski był również zaangażowany w szereg projektów na Woodrow Wilson International Center for Scholars w Waszyngtonie, w ramach Cold War International History Project.

 

               W trakcie swojej kariery zawodowej współpracował z szeregiem instytucji akademickich m.in. Centre for European Studies na Jawaharlal Nehru University w Indiach, Universitatea Babeș-Bolyai i Universitatea de Vest w Rumunii oraz Masaryk University w Czechach. Jest również autorem szeregu publikacji na temat Indii oraz Europy Centralnej, zwłaszcza Rumunii.

 

               Ambasador Burakowski zna język angielski, hindi, rumuński i rosyjski.  Jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Interesuje się kulturą i współczesnością Azji Południowej oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych